Jak na start-up aneb 5 principů metody LEAN

Startupy jsou obvykle nově založené společnosti nebo projekty (ve stáří do 5-ti let) založené na týmové spolupráci, jsou ve fázi výzkumu trhu a vývoje svých produktů nebo chtějí významně rozšířit své působení na trhu. Startupy mají velký potenciál růstu ale zároveň také velkou úmrtnost.

Důležité know-how a tipy, jak na to, vám může dát čím dál více populární metoda Lean Startup slavného Erica Riese.  Ten totiž formuloval pět základních principů, kterých byste se měli držet, abyste vytvořili produkt s vysokým potenciálem, ušetřili drahocenný čas, peníze a zvýšili si tak šance na úspěch. Ptáte se, co spočívá b této metodě?

Podnikatelé jsou všude

K tomu, abyste založili fungující startup, nemusíte strádat osaměním v potemnělé garáži.

Podnikání je hlavně management

Druhý princip říká, že každý startup je v první řadě instituce, ne jen produkt, a proto potřebuje správné řízení s ohledem na zaměření podniku.

Znalosti v praxi

Smyslem startupu by nemělo být v prvé řadě vydělání velkého obnosu peněz či služba zákazníkům, ale mělo by jít především o to se naučit jak postavit na nohy dlouhodobě udržitelný podnik. Naše znalosti o podnikání bychom proto měli v průběhu ověřovat.

Inovativní účetnictví

Aby startup začal správně růst, je potřeba věnovat čas i méně zábavným povinnostem a tak nesmíte zapomínat na účetnictví. Od počátku tak věnujte čas měřením výsledků, nastavení milníků a sestavení žebříčku priorit, kterých se budete držet. Zde se hodí orientovat v základech projektového řízení.

Stavět-měřit-učit se

Abyste nápad přetvořili v opravdu fungující produkt, zaměřte se na reakce zákazníků. Ověřujte svoje hypotézy v terénu, validujte poptávku, hledejte skutečné problémy a potřeby uživatelů, buďte připraveni měnit svůj produkt i přístup.
Nyní víte jak na to. Pokud máte skvělý revoluční nápad, postupujte podle těchto několika zásad. Bohužel návod na to, jak vymyslet originální produkt neexistuje. Inspirovat se můžete všude kolem sebe.

14. 1. 2017 | Posted in: Produkty | Komentáře uzavřeny