WWW

WWW je World Wide Web což v překladu znamená celosvětová síť. Je to systém, díky kterému si zobrazíme veškerý obsah na internetu. World Wide Web je aplikace, která funguje na internetu. Hodně lidí tyto dvě věci spojují a myslí si, že je to samé ale bohužel není. WWW je dnes obrovské množství stránek, dokumentů a spousty dalších souboru, které jsou vzájemně propojeni hypertextovými odkazy. Většinou známe, že tuto adresu zadáváme v prohlížeči do adresního řádku a zobrazujeme si webové stránky. Webové stránky se zapisují pomocí HTML jazyka.
přemýšlení ženy
Pro přenos webové stránky ze serveru na počítač se používá starší protokol http, ale dnes se už spíše používá novější a bezpečnější https. Je v nich docela velký rozdíl. Http, tak to je protokol nezabezpečený, zatímco https (s-security-bezpečnostní) se šifruje a na server přijde zašifrovaný požadavek i s klíčem k rozluštění a na druhou stranu přijde k počítači také zašifrovaná odpověď ze serveru i společně s klíčem k dešifrování. Na zabezpečeném protokolu můžeme bez starostí zadávat své citlivé údaje a nikdo nám je nemůže dosledovat a zneužít, na tom nezabezpečeném může veškerá data zneužít. Na tuto věc bychom si měli dávat opravdu pozor abychom pak nemuseli řešit nějaké nepříjemnosti. Zabezpečenou stránku poznáme podle zámečku, který máme v řádku pro URL adresy, kde se i po rozkliknutí dozvíme další informace.
wordpress logo
Autorem World Wide Web je Tim Berners-Lee, navrhl jazyk HTML, který se jen s některými opravami používá až do dnes, protokol http, který je taktéž využíván až do dnes, a dokonce i dokázal naprogramovat první prohlížeč, který uměl webové stránky zobrazovat. Spustil první webový server a zřídil World Wide Web Consortium (W3C), které dohlíží nad všemi adresami v internetu, aby nedošlo k duplikaci a aby obsahovali to co mají.
Bez WWW, které vyvinul Tim Berners-Lee by internet v takové podobě jako vypadá dnes neexistoval. Je docela dost zajímavé, že někoho napadlo využít internet na takovou službu a dnes už je to něco úplně normálního, bez čeho se neobejdeme.


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu pod tímto článkem jen za 50 Kč
Zobrazit formulář pro nákup
4. 1. 2020 | Posted in: Podnikání | Komentáře uzavřeny