Nejnižší nezaměstnanost od roku 1998

Oproti poslednímu roku se nezaměstnanost snížila o 1,3 %, i když počet volných pracovních míst vzrostl, a to na rovná 4%, což je nejnižší procento nezaměstnaných za posledních 19 let. A vede se i snižovat počet dlouhodobě nezaměstnaných. Srpnový pokles byl ovlivněn sezónními pracemi, což bylo očekávané, ale i přesto je meziroční pokles znatelný. Nárůst počtu volných pracovních míst signalizuje dobrou kondici české ekonomiky a zároveň kvalitu českých služeb zaměstnanosti.
pracovní místa a nezaměstnanost

Pokles počtu nezaměstnaných také souvisí se snížením výdajů ze státního rozpočtu. Díky menšímu počtu vyplácených dávek se ve srovnání prvního pololetí letošního a loňského roku ušetřilo 152 milionů korun.

V srpnu bylo evidováno o 6248 uchazečů o zaměstnání méně než v předcházející měsíci o 91 648 méně než předchozí rok. V největším počtu 443 žádali o zaměstnání absolventi, kterých bylo o 5100 méně než loni. V současné době v České Republice připadá 1,5 uchazeče na jedno volné pracovní místo. Zaměstnavatelé se však potýkají s nedostatkem pracovní síly, kterou řeší zaměstnáváním cizinců, nejčastěji z Východní Evropy. Dalším nástrojem k získání zaměstnanců jsou vyšší mzdy, různé benefity a náborové příspěvky.

Nejnižší míra nezaměstnanosti byla na konci třetího čtvrtletí v okresech Rychnov nad Kněžnou (1,3), Praha – východ (1,5) a Jindřichův Hradec se také vešel pod dvě procenta. Nejhůře je na tom Karvinsko, tam je to 9,3 procenta a na Mostecku s 8,7 procenty.
šipka směr dolů

Česká ekonomika se nejspíše nachází na své přirozené míře nezaměstnanosti, což předpokládá, že při současných sociálních dávkách a mzdách nezaměstnaní nebudou pracovat a budou se dále spoléhat na dávky a jiné příjmy. Proto je další pokles nezaměstnanosti nepravděpodobný.

V evropském měřítku je na tom Česká republika s nezaměstnaností velice dobře. Podle statistik Eurostatu měla ČR za červenec nejnižší míru nezaměstnanosti v Evropské unii. Průměr Evropské 28 je 7,8%. Nejhůře v Evropské unii na tom je Řecko s 22,5%.


13. 9. 2017 | Posted in: Www | Komentáře uzavřeny