Sucho pociťujeme v posledních letech každý. Ať se jedná o horské oblasti nebo městské části, kde teploty nemají problém přesáhnout hranici 30 °C. Naplnily se tedy ekologická varování, na kterých bude přeci jen něco pravdy. Horko způsobuje nejen nepříjemný pocit a nucené odpočívání u bazénu, ale působí také na naše rostliny, zejména se pak odráží ve výnosnosti plodin.
Letos sucho znatelně ovlivnilo výnosnost pšenice což se projeví také na ceně veškerých obilných produktů. Jedná se hlavně o bílé pečivo jako jsou rohlíky, nejrůznější housky, koláče apod. Tím nastává situace opětovného zdražování. Jelikož patří potraviny mezi neelastické zboží což znamená, že potraviny zkrátka potřebuje a ať se jeho cena zvýší jakkoliv razantně stejně jej budeme kupovat.
Navíc se česká ekonomika nachází ve fázi růstu to se projevuje hlavně ve snížené nezaměstnanosti, růstu platů a životní úrovně. Tudíž si pekaři můžou zvyšování cen dovolit. Růst cen pečiva není ovšem ovlivněn pouze nedostatkem pšenice existuje mnoho dalších aspektů, ale za tento faktor se dá spoustu nákladů schovat.
Ekonomika je sice na vzestupu, ale adekvátně tomu rostou ostatní komodity. Od úrokových sazeb po ceny nezbytně nutného zboží. Česká republika je tedy na tom o poznání lépe, ale okolní společnosti toho znatelně využívají.
Je tedy zapotřebí zaměřit se na šetrné zacházení s přírodou. Vysílá nám totiž mnoho signálů, že je něco v nepořádku a návaly horka jsou jedním z nich. Ruku v ruce suchu jde také voda, které neustále ubývá a na jižních částech zeměkoule se již dnes stává velice cennou komoditou. Proto je zapotřebí vodou neplýtvám a co nejefektivněji ji využívat. Dalšími způsoby, jak šetřit přírodu může být zejména třídění odpadků a nezanechávání příliš velké uhlíkové stopy. Zejména pak snížením využívání automobilů, letecké dopravy nebo autobusu. Vždy existují spoustu „zelených“ dopravních prostředků.