Vínoje jedním z nejstarších a nejoblíbenějších nápojů. Lidstvo provází již dlouhá staletí. Odborníky z řad lékařů i výživových poradců toho bylo o něm dost napsáno. Hlavně o víně červeném. Nějak se ale stále nemohou shodnout na tom, do jaké míry je pro naše zdraví červené víno prospěšné. Ano, je to především nápoj alkoholický. Na to bychom samozřejmě při jeho popíjení měli myslet v první řadě. A s jeho konzumací to nepřehánět! Ovšem je pravda, že jeho umírněné pití řada odborníků doporučuje. Proč vlastně? A kolik ho tedy můžeme vypít, aby se dalo hovořit z hlediska obsahu alkoholu o bezpečném množství?
Červené na zdraví!
Střídmá konzumace červeného vína má podle mnohých odborníků pozitivní účinek na srdce a cévy. Pomáhá také normalizaci hladiny cukru v krvi a snížit oxidační stres. Obsahuje antioxidanty, které likvidují nebezpečné volné radikály. Bylo zjištěno, že červené víno napomáhá našemu organismu snižovat hladinu škodlivého LDL cholesterolu a zvyšovat produkci prospěšného HDL cholesterolu. „Zařizuje“ to antioxidant resveratrol. Odborníci mají svá tvrzení samozřejmě podložena výsledky mnoha studií, které byly k dané problematice zveřejňovány po dlouhá léta. Tak proč si tedy ty dvě deci našeho oblíbeného večer na zdraví nedopřát!
Kolik si dopřát?
Co to vlastně je ta střídmá konzumace? Dle výživových doporučení je to s maximálním množstvím alkoholu na den takto:
- u žen 10 gramů (jedna sklenka vína)
- u mužů 20 gramů (dvě sklenky vína)
Když to občas při nějaké příležitosti trochu přeženeme, nemělo by se nic tak hrozného stát. Ovšem opravdu občas! Alkohol by pak měl navrch nad prospěšnými látkami obsaženými ve víně. Pozitivními účinky by prostě „vyrušil“. Jak? To je samozřejmě též doloženo výsledky mnoha dlouholetých odborných studií. Mnozí z nás to bohužel znají z vlastního života. Ničí játra, ledviny, slinivku břišní. A také mozek a celou nervovou soustavu! A samozřejmě vztahy s ostatními lidmi!