Bez vynálezu integrovaného obvodu by dnes svět vypadal jinak

Víte, co je to integrovaný obvod? Říká se mu v odborné hantýrce „šváb“, vypadá totiž podobně, jako to nevzhledné zvířátko s dlouhými tykadly a tenkýma nožičkama a zároveň robustním tělíčkem. Nebýt těchto „švábů“, neexistovala by žádná výpočetní technika a současné moderní spotřební zboží v takové podobě, v jaké ji známe. Bylo by všechno možná o dost neohrabanější, a pravděpodobně by se vývoj současné výpočetní techniky teprve držel ve svých plenkách, někde na úrovní 70. let minulého století.

komponenty a čipy počítače
V polovině září roku 2018 slavíme pomyslných 60 let od vynálezu prvního integrovaného obvodu. Stalo se to přesně 12. září 1958 a tím slavným tvůrcem byl jistý Jack Kilby. V té době však nešlo o žádnou slávu, bylo mu pouhých 35 let a byl zaměstnancem společnosti Texas Instruments. Možná vám bude tato značka známa, již v době socialismu se totiž na náš „černý trh“ dovážely ze západního světa tyto americké kalkulačky.
základní deska pc
Zaměstnanec Kilby měl za úkol ve firemní laboratoři v texaském Dallasu řešit inovaci výroby drobných elektronických obvodů, aby zároveň vykazovaly dlouhou životnost a spolehlivost. Nebyl to snadný úkol, protože právě miniaturizace narážela na ono prostorové, rozměrové omezení. Killby přišel s nápadem, co kdyby se klasické mikrosoučástky nespojovaly tak jako dosud samostatně drobnými drátky, ale byly již součástí polovodičové destičky z germania. Jeho prvním výtvorem byla drobná skleněná tabulka s polovodičovou vrstvou, jednalo se o malinký oscilátor.

Spoluzakladatel Intelu versus Jack Kilby

V téže době se podobným problémem zabýval Robert Noyce, kterého budou někteří z vás znát jakožto spoluzakladatele známé společnosti Intel. Navíc byly jím vytvořené integrované obvody posazené na vrstvě křemíku, který je mnohem levnější, než germanium. Mezi společnostmi, kde oba vynálezci pracovali, vypukl právní spor, nakonec došlo ke smíru, ale vynález byl na světě. Dalo by se říci, že šlo o stejnou myšlenku v rámci „kolektivního vědomí“, kterou oba lidé realizovali po svém vlastním způsobu, aniž by o sobě vzájemně věděli. Někdy se takovému jevu říká „Deja vu“, nebo „efekt sté opice“.


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu pod tímto článkem jen za 50 Kč
Zobrazit formulář pro nákup
13. 8. 2018 | Posted in: Podnikání | Komentáře uzavřeny