Dříve opereta, dnes muzikál

Zatímco opera se stále drží na svém čestném místě, její rozvernější sestra, opereta, pomalu ztrácí síly. Nebo se možná spíše mění na jiný hudební a divadelní žánr. Protože, co jiného je muzikál nežli vlastně opereta. Přesto, že ta původní opereta ztrácí v moderní době na významu, některé operetní árie jsou dodnes známé.
cedule broadway
–         Nejvíce skladeb, které utkvěly lidem v paměti, dal světu Jacques Offenbach.
–         Jeho árie si zpívali druhý den po představení i lidé na ulicích.
Dalším nezapomenutelným skladatelem v tomto „lehkonohém“ žánru byl Johann Strauss mladší. Jeden z členů slavné a neuvěřitelně talentované rodiny Straussů. Stačí připomenout: „Cikánský baron jsem já…“ a určitě každému naskočí zbytek věty z operety „Cikánský baron“. Klasická opereta má dodnes mnoho příznivců, ale nové kusy už téměř nevznikají. Jak bylo řečeno v úvodu, převálcovaly ji muzikály.
herci v divadle
Úplně prvním divadelním představením, které je považováno za muzikál, bylo představení „Loď komediantů“. Je to až neuvěřitelné, ale tomuto muzikálu už je sto let. Byl uveden roku 1927 v New Yorku.

Velký úspěch muzikálu Memphis

Snad právě ten první muzikál předurčil, že se New York stane hlavním městem muzikálů právě na další jedno století. Na slavné ulici Broadway je několik desítek divadel, ve kterých můžeme obdivovat umění muzikálových herců a zpěváků. Jedním z velkých hitů byl muzikál MEMPHIS, který vyhrál prestižní cenu Tony Awards za rok 2010.
broadway time square

o   Autorem hudby je jeden ze zakládajících členů slavné rockové skupiny Bon Jovi, David Bryan.
o   Samotný muzikál je volně inspirován osudy memphiského Dje Deweya Phillipse, který hrál v padesátých letech černošskou hudbu, ačkoliv byl běloch.
Zajímavé je, že ačkoliv diváci docela kritizovali děj, získal ocenění i za nejlepší scénář a texty písní.Z toho je zřejmé, že ne vždy jsou kritici a diváci zajedno. 
 

17. 1. 2018 | Posted in: Technika | Komentáře uzavřeny