Je internet pro kulturního člověka přínosem?

Nejdřív si řekneme, co se řadí do oblasti kultury. Kulturou se označují tvůrčí lidské činnosti, do kterých lze zařadit literaturu, divadlo, umění, vzdělávání či náboženství. V dnešní době zůstává velkou otázkou, zda jsou technologie pro kulturu lepší či horší. Jedni totiž tvrdí to, jiní zase ono.

Ti, kdo patří na stranu odpůrců mohou tvrdit, že internet zkazil kulturu jako takovou a její požitek z ní, protože už dnes lidé nemusí chodit pro kulturní zážitky daleko, vlastně nemusí chodit vůbec nikam, protože je vše dostupné online. Na YouTube najdete záznamy z koncertů, filmy, seriály, ale také záznamy z divadelních představení.

Na druhou stranu se online můžete podívat na jakýkoli záznam, a to i ze zahraničí. Můžete tak vidět i představení, která se k nám nikdy nedostanou. Sice si je doma u obrazovky neužijete tak, jako v klasickém divadle, ale přinejmenším je alespoň uvidíte. A stejné je to i dalšími aspekty kultury.
praha knihovna

Literatura

Když se podíváme na literaturu, můžeme samozřejmě nadhodit, že elektronické knihy nejsou opravdové knihy. Začínají je ovšem hojně využívat i knihovny. Když si chcete přečíst jakoukoli knihu, bez ohledu na to, jestli bude v češtině či v originálu, tak jí můžete úspěšně najít na internetu. To vám ušetří nejen spoustu času s hledáním v knihovně, ale také čas, který byste strávili cestou do knihovny. Pro některé je asi čtení z monitoru nepřirozené, ale stejně jako většina změn, i tato je pouze o zvyku.

Divadlo a umění

Nikdy v minulosti nebylo jednodušší dozvědět se o kulturních akcích, které se konají nejen ve vašem městě, ale i v celé republice, ne-li v celém světě. Dnes se během chvilky můžete podívat, kde se koná jaká výstava, galerie, kdo ji pořádá, co na ní můžete očekávat a za jakou cenu se dostanete dovnitř. Stejně snadno si dnes můžete koupit také vstupenky do divadla a najít si vaši oblíbenou hru v jakémkoli divadle v Čechách.
louvre pyramida
V dnešní době si můžete stále užívat stejného kulturního zážitku i s pomocí moderních technologií a všemožných webových stránek, protože na nich najdete vše, co by vás mohlo zajímat, můžete si zamluvit vstupenky a podívat se, jak se na danou akci dostat. Jde tedy jen o to používat internet správným způsobem k tomu, abyste se kulturně obohatili a nestěžovat si na to, jak kulturu ničí.

Zkuste se podívat na web svého města, blízkého divadla, webové stránky některé z vašich oblíbených kapel. Najděte online přesně to, co máte rádi a potom si to vychutnejte naživo.

18. 10. 2016 | Posted in: Kultura | Komentáře uzavřeny