Katalánsko zahajuje svou vlastní měnu

Byli jste někdy ve Španělsku, v Barceloně? Setkali jsme se někdy s tím, že na vás lidi, žijící hlavně v Barceloně a jejím okolí, zle zahlíželi, když jste zmínili, že je Barcelona krásným španělským městem, nebo že je to perla španělského království? Nedivili bychom se.
Jiný kraj, jiný mrav
pohledy na katalánsko
Barceloňané se považují za Katalánce, nikoli za Španěly, stejně jako se Skotové považují za Skoty, nikoli Brity nebo nedej bůh Angličany. Z toho důvodu je zřejmé, že mezi Španělskem a území Katalánska, jehož hlavním či centrálním městem je Barcelona, panují velké pře a neshody. Království samozřejmě nechce Barcelonu nechat odtrhnout od svého království, protože by to způsobilo velké rozbroje i v dalších státech.
Situace v Evropě

Vyjma zmiňované Velké Británie, která by téměř okamžitě přišla o Skotsko, Severní Irsko a nejspíš i Wales, by to bylo také Německo, Francie a pravděpodobně také Itálie. Balkánský poloostrov je v jednom kuse rozdělovaný tak či onak, zde se státy ještě pořád nestačily vzpamatovat ze svých horkých hlav. Není to tak dávno, co se rozdělilo Srbsko a Chorvatsko, a také, co vznikla Černá Hora.

barcelona španělsko
Proč Barcelona zavádí novou měnu?

Barcelona se snaží o odtržení od Španělského království alespoň tak, že zavádí jiné novely zákona a pravidla, kterými své město řídí. Nejnovějším z nich je zavedení nové měny, která by měla vejít ve zkoušku od roku 2017, pravidelnou by se měla stát někdy v roce 2019, pokud všechno půjde dobře. Mnoho investorů, ale například i starostka města Barcelony Ada Colau věří, že tato měna pomůže sociálně slabším jedincům, malým a středním firmám a také rodinným podnikům.

Vlastní měna není prvním vrtochem jednotlivých oblastí proti vedení státu
S podobným protestem proti vládě se setkáváme i u jiných problémových oblastí v Evropě, a tím jsou například britský Bristol, který o měně uvažuje již několik let. Stejně o tom už několik let přemýšlejí některá francouzská města, jmenujme Tolouse nebo Mantes. I itálie má oblast, která si žádá vlastní měnu, a tou je Sicílie.

26. 11. 2016 | Posted in: Ekonomika | Komentáře uzavřeny