Na krabičkách s vajíčky je země balení, nikoli původu

Nakupujete v supermarketech vajíčka, nebo máte domácí a vajíčkový trh vás tolik nezajímá? Kulujete-li vajíčka, zajímáte se i o to, z jaké ze mě pocházejí? Myslíte si, že jsou české potraviny lepší či kvalitnější, než například z Německa či Polska?
plato vajec
Dovážené potraviny jsou méně kvalitní
Většinou jsou potraviny, které dovážíme ze zahraničí, méně kvalitní než ty, které si vyrobíme sami v České republice. Stejně je nastaven i vývoz ze země – nejvyšší jakost potravin si státy ponechávají pro sebe a zbytky či druhou a třetí jakost nechávají vyvážet do zahraničí. Nejznámější je tímhle Německo, které má posunuté hranice jakosti nejmarkantněji. To, co je u nás definováno německými firmami jako první jakost, je v Německu jakost druhá, někdy dokonce třetí. Polsko má všeobecně méně kvalitní výrobky než Německo, navíc všude hledá náhražky a jiné varianty, aby ušetřili na ceně. Ne vždy je to však k dobru.

Čeští drůbežáři se bouří
Dnes je na krabičce s vajíčky povinně udávaná země, kde byla vajíčka balena, to však neznamená, že byla v té zemi i vyrobena. Takže pokud chcete čerstvá česká kvalitní vejce, musíte se podívat do krabičky na číslo přímo na skořápce vajíčka. Český produkt tak vůbec nemusíte držet v ruce, jakkoli krabička hlásá, že jsou vajíčka česká. Proti tomuto bojují čeští drůbežáři. Chtějí se zasadit o to, aby už na krabičce vajíček byla uvedena země původu, nejenom, kde byla vajíčka zabalena.
balení velikonočních vajíček
Ministerstvo zemědělství je pro
Momentálně se o zákonu přemýšlí na úřadě ministerstva zemědělství, ale k uzákonění tohoto pravidla se zatím nemá. Zřejmě je za tím fakt, že by toto musela schválit Evropská unie, která má na vyvážené zboží po Eurozóně vlastní závazné předpisy, platné pro celou Evropskou unii. Ministerstvo zemědělství i agrární komora České republiky však s drůbežáři souhlasí. Unijní legislativa by však mohla toto povolit.

26. 11. 2016 | Posted in: Ekonomika | Komentáře uzavřeny