O nákup v bazaru zbraní je v Česku stále zájem

V současné době přibývá v České republice zájemců o legální držení zbraně a tím pádem i o vystavení zbrojního průkazu. Legislativa prozatím umožňuje tento krok a zažádat si o zbrojní průkaz může prakticky kdokoli, kdo splňuje věkový limit, a získá kladný lékařský posudek. Je k tomu pochopitelně zapotřebí složit teoretické i praktické zkoušky.

munice

Proč je o zbraně dnes takový zájem mezi civilním obyvatelstvem? Odpověď hledejme v kontextu současné doby, lidé se obávají o svou bezpečnost vzhledem k nárůstu trestné činnosti a souvisí to i se situací v Evropě a mediálními informacemi o zvýšené migraci přistěhovalců. Podle nedávno zveřejněných průzkumů se o své bezpečí obává více než 30 procent obyvatel Česka a tito lidé nespoléhají na preventivní činnost městské policie a Policie ČR.
Zajímavá je i statistika prodeje bazaru zbrani, i zbraní z výroby. Nejmenovaný prodejce zaznamenal v průběhu roku 2015 nárůst zájmu do takové míry, že za tento rok se prodalo tolik kusů zbraní a munice, kolik za roky 2009 a 2010 současně.

Největší zájem je o pistole, zejména polymerové řady české výroby ČZ P-07 a ČZ P-09 ze zbrojovky v Uherském Brodě.
Nejprodávanější zbraň pro ženy v Česku je italský výrobek Beretta M71, přezdívaná jako „Jaguar“. Je to mimochodem oblíbená lehká hliníková malorážková pistole ozbrojených sborů Mossadu a je vhodná spíše jako model pro sebeobranu, do optimální vzdálenosti patnácti metrů. Výhodou je velmi levný provoz, snadná údržba a značná spolehlivost.

pistole

Legislativní opatření

Prozatím je v Česku situace taková, že osobní ozbrojování je povoleno a je ze zákona definováno vlastnictvím zbrojního průkazu a pochopitelně i evidencí zbrojního arzenálu. V některých evropských zemích je však situace odlišná. Například v Německu je platné omezení, které se vztahuje dokonce na pořádkovou policii, jejíž příslušníci nesmí ve službě mít u sebe zbraň. A plynové pistole musí být pod evidencí malých zbrojních průkazů. V Dánsku je situace ještě ostřejší, zbroják tam musíte mít i na vzduchovku. A ve Velké Británii nesmíte zbraň držet vůbec a od té doby, co byl tento striktní zákaz vydán, vzrostla v zemi značným způsobem kriminalita.

10. 11. 2018 | Posted in: Kultura | Komentáře uzavřeny